Gr. 8-11 Prizegiving

Board of Governors Award Recipients
Board of Governors Award Recipients

Congratulations to the following award recipients. Prizes were awarded at the Gr. 8-11 Prizegiving Ceremony on Thursday, June 4th.

Board of Governors Awards:

Nicole, Gr. 11
Fiona, Gr. 10
Kennedy, Gr. 9
Rachel, Gr. 8

Parents’ Association Citizenship Awards:
Gina, Gr. 11
Elise, Gr. 10
Camryn, Gr. 9
Grace, Gr. 8

IMG_9836 Founders Awards:

Social Studies: Helen, Gr. 11
Science: Nicole, Gr. 11
Math: Nicole, Gr. 11
Fine Arts: Grace, Gr. 11
English: Julianna, Gr. 11
Modern Languages: Gina, Gr. 11
Athletics: Gabriella A., Gr. 11

Caldwell Family Pursuit of a Dream Award: Nicole, Gr. 11

New Girls Award for Top Academics and Good Citizenship: Ariel, Gr. 8

Sherry (Robson) Taylor Alumnae Spirit Award: Rainy, Gr. 10

Joan Sorensen Award: Christina, Gr. 11

Duke of Edinburgh Awards:

Bronze:
Hillary, Gr. 11
Sophia, Gr. 10
Marysa, Gr. 10
Ariana, Gr. 9
Saskia, Gr. 9
Hannah, Gr. 11
Kaitlyn, Gr. 9
Gabriela, Gr. 11
Michelle, Gr. 11
Maggie, Gr. 10

Silver:
Hillary, Gr. 11
Julia, Gr. 10
Maggie, Gr. 10
Christina, Gr. 11
Shae, Gr. 10
Jenny, Gr. 10
Marysa, Gr. 10
Brianna, Gr. 10
Kira, Gr. 10
Fiona, Gr. 10
Yasmin, Gr. 11
Jasmine, Gr. 11
Emily, Gr. 10

IMG_9863 P.E. Outstanding Effort & Progress Awards:
Stephanie, Gr. 8
Nevada, Gr. 9
Salima, Gr. 10

Grade 8 Athlete of the Year: Rosie
Grade 9 Athletes of the Year: Kristen and Maggie
Grade 10 Athlete of the Year: Elise
Grade 11 Athlete of the Year: Aria
Junior Athlete of the Year: Megan

Grade 8 English Book Prize: Camille
Grade 9 English Book Prize: Brooke
Grade 10 English Book Prize: Maggie
Grade 11 English Book Prize: Gina
English 11/12 Award: Kathleen
Guest Family Award for Excellence in Journalism: Christine, Gr. 10
Eve Hunnings Creative Writing Award: Nicole, Gr. 11

French 8 Intro Book Prize: Jessica
French 8 Book Prize: Hannah
French 9 Intro Book Prize: Cici
French 9 Book Prize: Kennedy
French 10 Book Prize: Elise
French 10 Accelerated Book Prize: Ally
French 10 Honours: Louise
French 11 Book Prize: Hillary
French 11/12 Book Prize: Christina
French 11 Honours: Lucia
Spanish 9 Book Prize: Arianna
Spanish 10 Book Prize: Michelle
Spanish 11 Intro Book Prize: Jenna
Spanish 11/12 Book Prize: Angela

Math 8 Book Prize: Grace
Math 8 Accelerated Book Prize: Catherine
Math 9 Book Prize: Kristen
Math 9 Accelerated Book Prize: Kennedy
Math 9 Honours Book Prize: Brooke
Math 10 Book Prize: Elise
Math 10 Accelerated Book Prize: Taylor
Math 10 Honours Book Prize: Kira
Pre-Calculus 11 Book Prize: Daniella
Pre-Calculus 11 Accelerated Book Prize: Grace
Pre-Calculus 11 Honours Book Prize: Gina
Lianne McLean Math Awards: Angela, Gr. 8 and Kaitlyn, Gr. 9
Dr. Daniel Koo Award for Math: Jiwon, Gr. 11

IMG_9841 Social Studies 8 Book Prize: Aleisha
Social Studies 9 Book Prize: Zoe
Ethics 9 Book Prize: Cici
Social Studies 10 Book Prize: Kira
Social Studies 11 Book Prize: Julianna
Salsbury Canadian History Award: Julianna, Gr. 11
International Studies 11/12 Book Prize: Lucy Everett
Law 12 Book Prize: Stephanie, Gr. 11
Harris Law Scholarship: Stephanie, Gr. 11
Comparative Civilizations 12 Book Prize: Grace, Gr. 11
AP Comparative Government Book Prize: Gina, Gr. 11

Grade 8 Science Book Prize: Ariel
Grade 9 Science Book Prize: Kaitlyn and Cici
Grade 10 Science Book Prize: Taylor
Earth Science 11 Book Prize: Elise
Biology 11 Book Prize: Fiona, Gr. 10
Biology 12 Book Prize: Arianna, Gr. 11
Physics 11 Book Prize: Michelle
Chemistry 11 Book Prize: Gabriella M.
Dr. Daniel Koo Award for Physics: Gabriella M., Gr. 11
Dr. Daniel Koo Award for Biology: Kira, Gr. 11
Dr. Daniel Koo Award for Chemistry: Daniella, Gr. 11

Yearbook Award: Courtney, Gr. 11
Library Skills 8 Book Prize: Isobel
Information Technology 8 Book Prize: Jadyn
Programming 9 Book Prize: Ariana
Art New Media 9 Book Prize: Ysabella
Digital Media 11 Book Prize: Chantel
Programming 11 Book Prize: Fiona

IMG_9840 Art 8 Award: Grace
Art 9 Award: Claire
Art 10 Award: Jessica
Art 11 Award: Chantel
Most Improved Artist: Hunter, Gr. 11
Textiles 8 Award: Kathryn
Textiles 9 Award: Sarah
Textiles 10 Award: Lauren
Textiles 11 Award: Gabriella A.
Most Improved Textiles Student: Isobel, Gr. 8
Grade 8 Drama Award: Pepi
Grade 9 Drama Award: Sarah
Grade 10 Drama Award: Julia
Music 8 Award: Sydney
Music 9 Award: Anna and Jasmine
Music 10 Award: Rainy
Music 11 Award: Fraser

Category: Senior School
Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *